Warszawa gabinet leczenia bólu pleców

Czym jest homeopatia?

Czym jest homeopatia?

Często spotykamy się z twierdzeniem – homeopatia to leczenie ziołami czy też – homeopatia to rodzaj ziołolecznictwa, fitoterapii. A jak jest naprawdę?

Tak postawione pytanie wymaga dwóch odpowiedzi – odnoszących się do natury terapii i specyfiki stosowanych w niej nią leków.

Homeopatia jest zindywidualizowanym sposobem leczenia, co w praktyce oznacza, że lekarz przepisując lek bierze pod uwagę charakterystyczne objawy schorzenia zgłaszanego przez pacjenta oraz indywidualne objawy i reakcje pacjenta na daną chorobę.

Nie utożsamiamy homeopatii z ziołolecznictwem, gdyż leki homeopatyczne są produkowane nie tylko z roślin! Jedynie połowa leków homeopatycznych jest wytwarzana z substancji pochodzenia roślinnego. Pozostałe są pochodzenia zwierzęcego (jady, hormony, naturalne wydzieliny) i mineralnego (metale, związki chemiczne, sole naturalne itp.). O specyfice leków homeopatycznych decyduje także sposób ich wytwarzania – różny od sposobu przygotowywania leków ziołowych.

 1 500 substancji mineralnych i chemicznych,

1 250 gatunków roślin,

300 surowców pochodzenia zwierzęcego dobieranych z poszanowaniem ekosystemów, stanowią surowce do wytwarzania leków homeopatycznych.

Warto wiedzieć

Homeopatia jest integralną częścią medycyny. Wskazania lecznicze leków homeopatycznych zostały ustalone na podstawie: danych toksykologicznych i farmakologicznych użytych do ich produkcji substancji, wyników badań doświadczalnych oraz obserwacji klinicznych lekarzy stosujących te leki w codziennej praktyce. Jej skuteczność potwierdzają badania i obserwacje kliniczne, których wyniki są publikowane w czasopismach medycznych.

Homeopatia jest dziedziną medycyny uznawaną przez kraje Unii Europejskiej, które ujednoliciły przepisy odnoszące się do procedur leczniczych w ramach wspólnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego1.

 

[1] Dyrektywa 2001/83WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 6. listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do procedur leczniczych stosowanych u ludzi, Dz.U. L 311 z 28.11.2001., s. 67., z późniejszymi zmianami.